ogrodzenia

4 najpopularniejsze typy ogrodzeń

Ogrodzenie posesji spełnia kilka ważnych funkcji – ochronną, estetyczną, kompensacyjną. Daje poczucie bezpieczeństwa. Wpływa na estetykę domu. Zanim wybierzesz odpowiednie ogrodzenie, sprawdź koniecznie miejscowy plan zagospodarowania przestrzeni. Może się bowiem okazać, że na osiedlu, w którym mieszkasz są wytyczne odnośnie stylu zabudowania. Na przykład dworkowego, nawiązującego do tradycji regionu.

A oto najmodniejsze typy na jakie dzielimy ogrodzenia:

  1. Murowane – solidne, atrakcyjne, ale wymagające dużego nakładu pracy. Tworzone z cegieł klinkierowych, bloków betonowych imitujących kamień albo z naturalnego kamienia, np. wapienia albo granitu. Daje poczucie bezpieczeństwa, szczelnie odgradzając od świata zewnętrznego. Często łączone z innymi typami ogrodzenia, na przykład ażurowymi przęsłami drewnianymi lub metalowymi. Wadą tego typu ogrodzenia jest jednak stosunkowo wysoka cena
  2. Metalowe – tworzone na przykład z prefabrykowanych, gotowych elementów, łatwych oraz szybkich w montażu. Mogą mieć też formę kutą – typ solidny, ciężki i dekoracyjny, pełniący rolę ogrodzenia frontowego, tworzony w pracowni kowalstwa artystycznego. Metalowe ogrodzenia mogą być też w formie siatkowej – to typ łatwy, tani w montażu, ale niezbyt dekoracyjny, pełniący funkcję ogrodzenia tymczasowego, sprawdzający się w przypadku nierównej powierzchni
  3. Drewniane – bardzo przyjazne, ale podatne na działanie pogody, wymagające konserwacji i zabezpieczenia – gdy jej brak, drewno jest podatne na działanie grzybów i komorników, pękanie i gnicie. Ogrodzenia drewniane mają formę tradycyjnych płotów sztachetowych, płotów lamelowych z paneli drewnianych o funkcji dekoracyjnej lub gotowych drewnianych przęseł zestawianych z murowanymi albo stalowymi słupkami. Dobrej jakości drewno jest estetyczne i funkcjonalne, ale stosunkowo drogie.
  4. Kompozytowe – są alternatywą dla ogrodzenia drewnianego. Nie wymagają regularnej konserwacji, są odporne drobnoustroje, na warunki pogodowe, ale nie na wysoką temperaturę. Brak jest tutaj drzazg i sęków. Mają dobrą izolację akustyczną. Są proste w montażu i jednolite. Z czasem mogą się odbarwić.

Dodaj komentarz

Address
304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Work Hours
Monday to Friday: 7AM - 7PM
Weekend: 10AM - 5PM