Tak zwane domy na zgłoszenie zyskały popularność wśród osób, które wolą mieć kawałek własnej przestrzeni niż mieszkać w ciasnym mieszkaniu w bloku. W ramach nowo obowiązujących przepisów domy o powierzchni zabudowy do 70 m2 mogą być wznoszone bez pozwolenia na budowę. Skraca to czas potrzebny do postawienia obiektu na działce oraz ogranicza formalności do minimum.
Praktyczna antresola
Większość z domów o niedużej kubaturze posiada w miarę wysokie sufity. Stwarzają one przestrzeń do budowy antresoli. Jest ona dodatkową powierzchnią użytkową, zwieszającą metraż całego domu. Zazwyczaj inwestorzy lokują na niej łóżko, zdarza się też biblioteczka i wygodny fotel do czytania. Producenci stosują różne rozwiązania w instalacji schodów, aby nie zajmowały zbyt wiele cennej przestrzeni na parterze. Popularne są stopnie zawieszone w powietrzu, z jednej tylko strony zamocowane do ściany. Mogą być wykonane z metalu bądź z drewna, mieć balustradę lub też nie. W przypadku małych domów schody są zazwyczaj dość strome. Wynika to z potrzeby zaoszczędzenia metrażu oraz niedużej szerokości tego typu obiektów.
Duże przeszklenia
Niewątpliwie jedną z większych atrakcji czekających na właścicieli domu na zgłoszenie są duże okna, zajmujące nierzadko całą ścianę szczytową. Podstawową korzyścią płynącą z tego rozwiązania jest dobre doświetlenie pomieszczeń, które przez to wydają się większe i są też bardziej funkcjonalne. Poza tym duże przeszklenia otwierają wnętrze domu na bezpośrednią okolicę. Dlatego też właściciele malowniczo położonych działek powinni rozważyć taką opcję. Stolarce okiennej towarzyszą też zazwyczaj duże przesuwne drzwi tarasowe, łączące przestrzeń wypoczynkową z tarasem.
Niesłychanie spójna stylistyka
Domy tego typu są zazwyczaj wykonywane w jednej obranej przez inwestora stylistyce. Nierzadko korzystają oni z pomocy architekta wnętrz, gdyż tak niewielką przestrzeń wcale niełatwo jest urządzić. Daje to niezwykłe możliwości uzyskania spójnej całości. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest bazowanie na jasnej palecie barw, które optycznie powiększają wnętrze, czyniąc je czystym, świeżym i przytulnym. Inwestorzy chętnie sięgają po naturalne materiały, w tym okładzinę z drewna czy nowoczesne formy boazerii.
Funkcjonalna kuchnia
W zależności od budżetu inwestora i jego bieżących potrzeb oraz częstotliwości przebywania w domu kuchnia może być wykonana w formie uproszczonej bądź w niczym nie odbiegać tej spotykanej w domach całorocznych. Na rynku znaleźć można domki na zgłoszenie, w przypadku których stan deweloperski zakłada małą lodówkę podblatową, niewielki zlew i najmniejszą płytę grzewczą. Niektórym osobom to całkowicie wystarcza. Inni z kolei uwielbiają gotować i wolą mieć więcej ku temu sposobności, dlatego wybierają dużą lodówkę z zamrażarką, zmywarkę, czteropalnikową płytę indukcyjną i zlew z dużą komorą. Nowoczesne zabudowy kuchenne sprawiają, że sprzęt AGD jest kompletnie za nimi ukryty.
Co sądzicie o domach na zgłoszenie? Dajcie znać w komentarzach.