zabudowa kuchenna

5 rzeczy, które musisz wiedzieć podczas zlecania zabudowy kuchennej

Choć współcześnie stolarze starają się podpowiadać rozwiązania do kuchni, warto jeszcze przed skontaktowaniem się samemu rozważyć, co będzie dla Ciebie odpowiednie, a z czego lepiej zrezygnować. Zebrałam dla Ciebie 5 rzeczy, które musisz wiedzieć podczas zlecania zabudowy stolarskiej. 

Po pierwsze: kolorystyka i rodzaj płyty meblowej

Profesjonalny stolarz dysponuje wprawdzie katalogami i próbkami producentów materiałów meblowych, jednak nie zawsze ma dostęp do wszystkich nowości. Weź przy tym pod uwagę, że wskazane przez Ciebie surowce mogą nie być dostępne na daną chwilę. Jeszcze przed rozmową ze stolarzem przejrzyj ofertę blatów kuchennych – wybór jest ogromny. Do dyspozycji masz zarówno blaty kamienne, jak też ze spieku kwarcowego, konglomeratu, blaty HPL czy blaty laminowane. Wybór jest uzależniony od budżetu, jakim dysponujesz, ale też Twojego stylu życia czy potrzeb. 

Po drugie: kształt i rodzaj zabudowy

W pewnym stopniu determinują ją wielkość pomieszczenia i miejsce wyprowadzenia punktu wodno-kanalizacyjnego czy siły. W przypadku domów jednorodzinnych możesz zdecydować się na liczne przeróbki instalacji. Jeśli mieszkasz w bloku, mogą być one bardziej kłopotliwe i wymagać zgody wspólnoty. Podczas projektowania zabudowy kuchennej weź pod uwagę kwestie praktyczne, w tym zachowanie trójkąta roboczego, czyli optymalnych odległości pomiędzy lodówką, zlewozmywakiem a płytą grzewczą. Miej też na uwadze, aby długość blatu roboczego (pomijając wbudowany w niego sprzęt AGD) wynosiła co najmniej dwa metry. W przypadku kawalerek i aneksów otwartych na salon może być to niemożliwe, jednak postaraj się o to, aby mieć do swojej dyspozycji jak najwięcej miejsca na blacie.

Po trzecie: dobierz rodzaj uchwytów i sposobów zamykania

W przypadku większości kuchni bardzo przydatne są głębokie szuflady. Dzięki nim o wiele łatwiej i wygodniej możesz dostać się do zawartości. Nie musisz każdorazowo kucać czy schylać się, aby w ciemności znaleźć potrzebną pokrywkę, garnek czy talerz. Pamiętaj jednak, że szuflady, z uwagi na swoją konstrukcję i cichy domyk, stanowią o wiele droższe rozwiązanie niż zwykła szafka zamykana frontem. Istotne podczas zlecania projektu zabudowy kuchennej jest też podjęcie decyzji o wyborze rodzaju uchwytów. Możesz zdecydować się na fronty całkowicie ich pozbawione (tak zwane tip-on), ale też wybrać długi reling, gałkę bądź wgłębienie w górnej krawędzi frontu meblowego. 

Po czwarte: przeszklenia

Przeszklenia sprawiają, że cała zabudowa kuchenna prezentuje się lekko i elegancko. Dodatkowa atrakcja w postaci podświetlenia pozwala wyeksponować najładniejsze zastawy stołowe, ulubione imbryki i akcesoria. Ponadto producenci oferują różne rodzaje szkła, w tym szkło młotkowane czy szkło mleczne. Dają one zupełnie różne efekty wizualne, które można dopasować do własnych preferencji. 

Po piąte: systemy przechowywania

Wszelkiego typu szafki narożne tworzą problem wygodnego dostępu do zawartości. Z tego też względu coraz powszechniejszym rozwiązaniem jest wyposażanie ich we wnętrze typu nerka czy karuzela. Umożliwiają one wygodne sięganie do wszystkiego, co znajduje się wewnątrz szafki. Praktyczną opcją w przypadku części zabudów są też systemy cargo, zarówno niskie, jak i wysokie, idealne do przechowywania produktów w szklanych czy plastikowych butelkach. 

Dodaj komentarz

Address
304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Work Hours
Monday to Friday: 7AM - 7PM
Weekend: 10AM - 5PM