Czym się kierować, wybierając działkę pod budowę domu?

Wybierając działkę pod budowę domu, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Poniżej przedstawiamy najistotniejsze z nich.

Metraż działki oraz jej kształt

Miejscowy Plan Zagospodarowania Terenu określa, jakie obiekty można usytuować na danym obszarze. W przypadku niektórych regionów miejscowe przepisy określają nawet takie niuanse jak kształt i kolor dachu. Ważna jest też wielkość działki – jest to niezbędne do odpowiedniego wpisania budynku danej wielkości w jej powierzchnię, ale też zadbanie o to, że ściany domu będą znajdować się w odpowiedniej odległości od sąsiadującego gruntu. Minimalna odległość dla ściany z oknami czy drzwiami od granicy działki budowlanej to 4 metry. Natomiast w przypadku tzw. ślepej ściany może się ona znajdować nieco bliżej – 3 metry od granicy. Może to znacząco wpłynąć na całokształt bryły. W przypadku zbyt małego gruntu część projektów nie będzie możliwa do zrealizowania. 

Dostęp do mediów oraz położenie obiektu na działce

Zakup gruntu z istniejącymi już przyłączami kanalizacyjnymi, wodnymi, elektrycznymi i gazowymi to dla inwestora spory wydatek, ale również spora oszczędność czasu. Załatwianie pozwoleń i umawianie się na termin realizacji wykopów bywa bardzo uciążliwe. Z prawnego punktu widzenia inwestor musi zbadać, jakie wpisy znajdują się w księdze wieczystej danej nieruchomości. Może to zrobić samodzielnie, nie pytając jej właściciela o zgodę. Potrzebna jest do tego jedynie znajomość numeru księgi wieczystej. W ten sposób łatwo sprawdzić, czy dana działka nie ma żadnych obciążeń.

Stan działki budowlanej

Kupując działkę budowlaną ze starymi zabudowaniami, inwestor musi liczyć się z dodatkowymi kosztami, jakie będzie musiał ponieść. Niektóre grunty, na przykład te usytuowane w górach (choć nie tylko) mogą być mocno nachylone lub mieć wyjątkowo nierówny teren. Warto wziąć to wszystko pod uwagę jeszcze przed podjęciem decyzji o zakupie działki. Gdy na danym terenie rosną stare drzewa, ich usunięcie musi być poprzedzone złożeniem stosownych dokumentów w urzędzie gminy i otrzymanie zgody na wycięcie nasadzeń.

Dodaj komentarz

Address
304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Work Hours
Monday to Friday: 7AM - 7PM
Weekend: 10AM - 5PM