Domy szkieletowe – wszystko, co warto o nich wiedzieć na dobry początek

Wraz z popularyzacją rozwiązań innych niż domy murowane coraz więcej inwestorów prywatnych rozważa wybór technologii szkieletowej. Zapewne niektórzy z Was po raz pierwszy spotykają się z tą tematyką, a więc zastanawiają się, z czym się ona wiąże. 

Jakie są rodzaje domów szkieletowych?

Domy szkieletowe kanadyjskie zawierają nadproża nad miejscami, w których zostaną zamontowane drzwi wejściowe i stolarka okienna. Ściany przykryte są elewacją z tynku kładzionego na warstwę styropianu, z klinkieru czy paneli drewnianych. W przypadku domów szkieletowych kanadyjskich do pokrycia dachowego wykorzystywana jest dachówka ceramiczna bądź bitumiczna. Zazwyczaj ten typ budowli składa się w całość na placu budowy. 

Domy szkieletowe niemieckie

Poszczególne elementy domu szkieletowego typu niemieckiego powstają w fabryce. Ekipie budowlanej pozostaje już tylko przetransportowanie i montaż modułów na placu budowy. Do produkcji szkieletu domu typu niemieckiego stosuje się drewno wykazujące duży poziom wytrzymałości – nie tylko na warunki atmosferyczne, ale także na ogień. 

Domy szkieletowe skandynawskie

W przypadku tego typu konstrukcji nie stosuje się nadproży – ich zamiennikami są deski. Jeśli chodzi o pokrycie dachowe, najczęściej wykorzystywanym materiałem jest dachówka ceramiczna, cementowa bądź też blachodachówka. Odzwierciedleniem prostej i łatwej do wzniesienia konstrukcji jest czytelna bryła, wyróżniająca się zazwyczaj elewacją w kolorze białym. Dodatkowo ozdobiona jest często drewnianą okładziną, a taras pozostaje zadaszony, przez co jest bardziej funkcjonalny. 

Jakie są zalety domów szkieletowych?

Możliwość wykorzystania elementów czy prefabrykatów znacząco przyspiesza czas budowy – zwłaszcza jeśli inwestor wybiera dość prosty i powtarzalny projekt. Krótszy czas wznoszenia obiektu wiąże się zwykle z mniejszymi kosztami. Dla osób nieprzekonanych do technologii szkieletowej mamy dobrą wiadomość: przy odpowiednim wykonawstwie może ona zagwarantować wysoki standard energetyczny. 

Wady domów szkieletowych

Jak każda konstrukcja, także i domy szkieletowe mają swoje słabe strony. Jedną z nich jest konieczność skumulowania przez inwestora całego kapitału. W przeciwieństwie do tradycyjnych domów wznoszonych nierzadko metodą gospodarczą, nie da się tu wydzielić zbyt wyraźnych etapów prac. Użytkownicy takich domów często uskarżają się na niekorzystną izolację akustyczną, co w przypadku inwestycji budowanych w miastach może zmniejszać komfort zamieszkiwania w budynku. Lekka konstrukcja nie daje takiej swobody w aranżacji wnętrz i wieszaniu obiektów tak jak murowana ściana. Umiejscowienie ciężkich obiektów, jak telewizor czy półka z książkami, może rodzić spore problemy. 

Dodaj komentarz

Address
304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Work Hours
Monday to Friday: 7AM - 7PM
Weekend: 10AM - 5PM