Mieszkanie na poddaszu ma swoje uroki. Niemniej jednak stwarza także pewnego rodzaju wyzwania aranżacyjne. Jak dobrze zaprojektować wnętrze, aby wydobyć z niego to, co najlepsze i optymalnie zapełnić przestrzeń pod skosami?
Sypialnia na poddaszu – przytulna przestrzeń do wypoczynku
Dla najlepszego wykorzystania dostępnego miejsca biurko bądź toaletka w sypialni na poddaszu powinny być ustawione blisko okna dachowego. Pozwala to lepiej doświetlić blat roboczy. W trudnych do zagospodarowania zakamarkach najlepiej postawić na zabudowę przygotowaną na wymiar przez stolarza. Łatwiej wówczas wypełnić wszystkie przestrzenie. Przydatnym rozwiązaniem może okazać się też łóżko z pojemnikiem na pościel – albo w formie szuflad, albo przy wykorzystaniu podnośników gazowych. Projekt domu z poddaszem powinien być wybrany w taki sposób, aby ostatnia kondygnacja budynku nie była zbyt niska. Wówczas zdecydowanie łatwiej będzie ją odpowiednio zaaranżować.
Łazienka na poddaszu – klimatyczna i dobrze zagospodarowana
Łazienka na poddaszu może stwarzać pewne problemy, zwłaszcza gdy ściana kolankowa jest niska. W sytuacji, gdy metraż pozwala na ustawienie wanny wolnostojącej, może być to dobrą opcją, umożliwiającą swobodne i wygodne umycie się. Ustawiając ją, należy jednak zwrócić uwagę na to, aby wchodzenie i wychodzenie z niej każdorazowo nie kończyło się uderzeniem głową w sufit. Zakamarki pod skosami można wykorzystać do stworzenia szuflad i zamykanych szafek. Będą one idealne do przechowywania suszarki, bielizny, odzieży do prania czy kosmetyków. Zastosowanie dużego, podświetlanego od spodu, okrągłego lustra pozwoli optycznie powiększyć przestrzeń.
Garderoba na poddaszu – funkcjonalna przestrzeń do przechowywania
W sytuacji, gdy garderoba jest zaprojektowana jako oddzielne pomieszczenie, najbardziej optymalnym rozwiązaniem, zmniejszającym straty wynikające z metrażu i skosów, jest zastosowanie półek dociętych na wymiar. Będą one sięgać najwyżej, jak to możliwe. Każda może mieć też inną długość.