Niespodziewane wyzwania podczas wykończenia mieszkania

Zakup mieszkania, a później jego wykończenie było dla mnie nie lada wyzwaniem – nie tylko finansowym. Praktycznie na każdym kroku pojawiały się coraz to nowe niespodzianki, na które naprędce musiałam szukać rozwiązań. Podzielę się z Wami kilkoma z nich.

Nierówny poziom podłogi w mieszkaniu

Nowoczesne aranżacje wykluczają wyraźne różnice poziomów w mieszkaniu. Tymczasem życie lubi zaskakiwać, a różni fachowcy często wcale nie podzielają tej opinii. I tak po wykonaniu łazienki, gdy poziom podłogi podniósł się o dobrych kilka milimetrów względem reszty podłogi w mieszkaniu, stałam przed dylematem, czy dopłacać kilkaset złotych za metr wylewki samopoziomującej. Bez niej podłoga w łazience byłaby wyżej niż w innych pomieszczeniach. Pamiętajcie, proszę, o tym punkcie, gdy będziecie przystępować do wykańczania swoich mieszkań i domów 

Ustalenie wysokości deszczownicy w łazience

Choć każdy jest innego wzrostu, a często różnice w wysokościach pomiędzy małżonkami są znaczne, jakiś kompromis w umiejscowieniu deszczownicy trzeba wypracować. Standardowo producenci zalecają, aby deszczownicę zamontować na wysokości około 210-220 cm. Przy okazji należy wziąć też pod uwagę wysokość brodzika, która może być znaczna. Warto jednak podejść do ich wytycznych z pewnym dystansem i przemyśleć, na jakiej wysokości będzie Wam najwygodniej korzystać z tego rozwiązania. To samo dotyczy ustalania wysokości, na której znajdzie się umywalka z szafką czy blaty kuchenne.

Przygotowanie ścianki telewizyjnej i ukrycie przewodów

Jeśli dokonujecie, tak jak ja, gruntowego remontu mieszkania, pamiętajcie zawczasu o tym, aby sprytnie ukryć wszelkie przewody elektryczne, w tym antenę. Można to zrobić, rozkuwając tynk i wpuszczając do środka ściany tuleję z tworzywa sztucznego, w której zostanie poprowadzona niezbędna eletryka. Wlot z jednej strony zostanie zasłonięty przez ekran telewizora, z drugiej zaś przez szafkę RTV. To o wiele bardziej estetyczne rozwiązanie niż późniejsze dokupowanie plastikowych maskownic lub pogodzenie się z kablami wiszącymi na ścianie. Umiejscowienie telewizora nie jest bez znaczenia – wyjście tunelu musi znajdować się na docelowej wysokości, na której znajdzie się odbiornik. Warto zastanowić się, z której strony telewizora mieszczą się wtyki. Wysokość odbiornika dobrze jest określić w momencie, gdy w pomieszczeniu będzie znajdować się kanapą bądź łóżko. Celując na oko, ostatecznie może się okazać, że telewizor będzie zbyt wysoko i będziecie go oglądać przy zadzieraniu głowy do góry.

Rozplanowanie punktów świetlnych

Elektryka to jeden z pierwszych elementów, które ulegają zmianie. Często deweloper przygotowuje zbyt mało gniazdek, ale też wyprowadza skromną liczbę punktów świetlnych na suficie czy na ścianie, dlatego warto podczas generalnego remontu dodać własne. Przy okazji dobrze jest zaplanować lampy wiszące nad stołami i blatami tak, aby środek żarówki znajdował się dokładnie na środku tych powierzchni poziomych. 

Dodaj komentarz

Address
304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Work Hours
Monday to Friday: 7AM - 7PM
Weekend: 10AM - 5PM