Rosnące z roku na rok koszty ogrzewania domu dają wiele do myślenia – zwłaszcza osobom, które są na etapie budowy nowego domu. Wielu inwestorów poszukuje ekologicznych, wydajnych i ekonomicznych rozwiązań dla swojej rodziny. Jak działają pompy ciepła i co przemawia za ich stosowaniem?
Jak działają pompy ciepła i jaką dają przewagę nad starszymi urządzeniami?
Pompy ciepła zyskały popularność jako energooszczędne rozwiązania do ogrzewania domu ze względu na możliwość zaoszczędzenia przez właścicieli domów na rachunkach za energię. Istnieją różne rodzaje urządzeń będących źródłem ogrzewania budynku, w tym pompy ciepła gruntowe oraz pompy ciepła powietrzne. W drugim przypadku urządzenia przekazują ciepło z powietrza zewnętrznego do domu, co czyni je znacznie bardziej wydajnymi niż tradycyjne systemy grzewcze. Oznacza to, że wymagają mniej energii do ogrzania domu, co skutkuje niższymi rachunkami. Szacunkowo 4,5 kilowata ogrzewania (energii ciepła) w domu jest wytwarzane przez zaledwie 1 kilowat energii elektrycznej. Ponadto pompy ciepła są często znacznie cichsze niż inne systemy grzewcze. To również rozwiązania o wiele lepsze pod kątem ekologii niż tradycyjne kotły centralnego ogrzewania zasilane węglem, olejem opałowym lub drewnem.
Pompa ciepła jako alternatywa dla klimatyzacji
Pompy ciepła stają się coraz bardziej popularne, ponieważ mogą być używane zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia domu, co czyni je doskonałym rozwiązaniem typu „wszystko w jednym”. Stosowanie pompy jako klimatyzacji latem jest możliwe dzięki tzw. chłodzeniu pasywnemu (i glikolowemu wymiennikowi ciepła). W ciepłych miesiącach roku temperatura wewnątrz gruntu może być nawet o kilkanaście stopni Celsjusza niższa od temperatury powietrza. Ta opcja jest też bardzo energooszczędna, gdyż w tym procesie nie jest używana sprężarka i nie wymaga ona zasilania. Z całą pewnością jej koszt jest znacznie niższy niż zasilanie klimatyzacji, co może rekompensować wyższe wydatki początkowe.