renowacja domu

Przebudowa starego domu – co warto wiedzieć, zanim zaczniesz?

Odziedziczyłeś stary wiejski ceglany dom i kompletnie nie wiesz, co z nim zrobić? Chodzi Ci po głowie jego przebudowa bądź też renowacja? Masz wątpliwości, których sam nie potrafisz rozwiać? Zobacz, co powinieneś wiedzieć, zanim jeszcze przystąpisz do całego przedsięwzięcia 

Ukryte i niespodziewane koszty

Tak to już jest ze starymi budynkami, że potrafią zaskakiwać inwestorów na różnych etapach. Korniki w drewnie, stara instalacja elektryczna czy brak podłączeń wodno-kanalizacyjnych – to tylko niektóre z nich. Jeśli założyłeś jakiś budżet na cały projekt, to spodziewaj się jego przekroczenia. Załóż odpowiedni zapas na wypadek różnych ewentualności i nie zawsze miłych niespodzianek. Dla tych romantyków, którzy nabywają wiekową nieruchomość bez dokładnego sprawdzenia jej stanu technicznego, zimnym prysznicem może okazać się na przykład przegniły strop. Warto również uwzględnić koszty związane z kładzeniem na nowo instalacji elektrycznej, spełniającej standardy bezpieczeństwa oraz obsługującej wiele działających na raz urządzeń. 

Sprawdź, co zmienić i przebudować

Pierwotny kształt budynku może nie do końca odpowiadać potrzebom dzisiejszych użytkowników. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat zmieniła się struktura rodziny – coraz częściej w domach mieszka tylko jedno lub dwa pokolenia, a każdy domownik chce czuć się niezależnie od pozostałych. Zastany stary układ pomieszczeń może nie uwzględniać obecności łazienki, ale też na przykład opierać się na przechodnich pokojach. Ważną kwestią jest też zmiana standardów – dotyczących chociażby izolacji cieplnej budynku czy wydajności instalacji elektrycznej. 

Zadecyduj o tym, co wyeksponować

Świadomie kieruj tym, na co po zakończeniu remontu będzie padać wzrok domowników czy gości. Wiele starych budynków może poszczycić się wspaniałymi piecami kaflowymi, stylowymi stropami, ozdobnymi okiennicami czy misternie rzeźbioną elewacją. Zbyt intensywne i inwazyjne prace remontowe mogą bezpowrotnie je zniszczyć. Warto przemyśleć zawczasu, które stare elementy chcesz zachować, odświeżyć i wyeksponować, które zaś nie. 

Zadbaj o wnętrze

Jeśli decydujesz się już na stary dom, dobrze by było, abyś zachował jego pierwotną stylistykę (lub przynajmniej do niej nawiązał). Jeśli wewnątrz budynku natrafisz na drewniane ramy łóżek, oprawy obrazów, rozmaite stare elementy drewniane, etażerki czy kredensy, rozważ ich odświeżenie. Będą idealnie pasować do budynku, a umiejętnie połączone ze współczesnymi akcesoriami stworzą eklektyczną całość. W sklepach z wyposażeniem wnętrz możesz dziś kupić niemal wszystko – także elementy stylizowane na stare. Często jednak ich ceny są zawrotne, a i tak ostatecznie produkty te nie dorównują ani jakością, ani klasą temu, co można wypatrzeć na targach staroci bądź na aukcjach internetowych. Z całą pewnością wysiłek, czas i pieniądze włożone w cały proces zaowocują pięknym, stylowym i niepowtarzalnym domem z duszą. 

Dodaj komentarz

Address
304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Work Hours
Monday to Friday: 7AM - 7PM
Weekend: 10AM - 5PM