Dobrze ocieplony budynek jest tańszy i bardziej komfortowy. Ucieka z niego mniej ciepła, a rachunki za prąd spadają. Zobacz, o czym należy pamiętać, aby dobrze ocieplić dom.
Jak przygotować dom do ocieplania?
Zanim zaczniesz ocieplać dom, dobrze przygotuj podłoże. Gruntownie oczyść ściany z grzybów i pleśni. Pozbądź się wilgoci, bo wilgotne ściany i mury wpływają negatywnie na poziom izolacji termicznej. Napraw nierówne tynki. Pamiętaj, że tylko wygładzona ściana gwarantuje dobrą przyczepność kleju. Na ścianę nałóż klej, a potem zatop w nim siatkę. Zrób to gruntownie, aby cienkowarstwowy tynk nie zaczął pękać i nie odpadł. Istotny jest dobry dobór mocowania – co 30 cm wokół otworów okiennych oraz drzwiowych, gdyż są to miejsca najbardziej narażone na działanie wiatru. Ciekawym rozwiązaniem jest system mijankowy, czyli izolacja dwuwarstwowa polegająca na wzajemnym przesuwaniu styków, która pozwala na wyeliminowanie szczelin pomiędzy płytami ocieplenia. Pamiętaj o prawidłowym zabezpieczeniu materiałów używanych do termoizolacji przez warunkami atmosferycznymi. W watę mineralną może bowiem wsiąknąć woda, a powierzchnia styropianu może zniszczyć się pod wpływem słońca. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest elewacja kompozytowa – jej zalety to trwałość, estetyczny wygląd i relatywnie niskie koszty.
Jaki wybrać materiał?
Najpopularniejszymi materiałami stosowanymi do ocieplenia domu są styropian i wełna mineralna. Można je stosować wymiennie. Każdy z tych materiałów ma jednak inną właściwość i inaczej działa. Styropian ma niską paroprzepuszczalność. Jest niewrażliwy na wilgoć i ma niski poziom nasiąkliwości. W porównaniu z wełną mineralną jest jednak łatwiejszy w montażu i lżejszy. Pamiętaj, że im wyższa gęstość styropianu, tym lepsza efektywność. Z kolei zastosowanie wełny mineralnej do ocieplania budynku pozwala na uzyskanie lepszego poziomu wilgoci w środku domu i samoregulację. Wełna mineralna jest bowiem wysoko paroprzepuszczalna. Poza tym materiał ten dobrze chroni przed ogniem. Dodajmy, że mocowanie wełny jest trudniejsze niż mocowanie styropianu.