ceny nieruchomości

O ile zdrożały mieszkania na rynku pierwotnym w ostatnim roku?

Ceny mieszkań rosną. Spowodowane jest to tym, że coraz chętniej inwestujemy w mieszkania. Z drugiej strony lokali mieszkaniowych nie ma zbyt wiele. Zobacz, o ile wzrosły ceny nieruchomości w ostatnim roku, co jeszcze spowodowało ten wzrost i jak obecna burzliwa sytuacja międzynarodowa może wpłynąć na ceny mieszkań w Polsce.

Dlaczego mieszkania zdrożały?

Porównując luty 2022 z ubiegłym rokiem, ceny mieszkań są wyższe o około 16%. Wynik ten uzyskaliśmy przeglądając i uśredniając ceny z ogłoszeń deweloperów. Realne ceny transakcji podążały za oczekiwaniami firm deweloperskich, co potwierdziła nam niejedna kancelaria notarialna.

Największy skok był w pierwszym kwartale 2021 – aż o 8%. Spadków nie było. Dlaczego? Co sprawiło, że ceny mieszkań rosły? Powodem są wyjątkowo niskie stopy procentowe i drożejące materiały budowlane, które doprowadziły do wzrostu popytu na mieszkania i do wzrostu cen. Na początku lutego 2022 w Warszawie trzeba było zapłacić przeszło 14 tys. zł za m2, a w Krakowie 12,5 tys. Powodem tego, że ceny mieszkań nadal rosną jest po pierwsze to, że chętnych do zakupu jest więcej niż samych mieszkań. Deweloperzy budowaliby więcej nieruchomości, gdyby nie borykali się z małą dostępnością gruntów oraz z biurokracją administracyjną. Pocieszające jest to, że pomimo małej liczny wolnych działek rozwijają się inne tereny pod działki, co jest związane z poprawą systemu komunikacji miejskiej. Innym powodem wzrostu ceny mieszkań są zmiany podatkowe związane z Polskim Ładem.

Jak wojna w Ukrainie wpływa na ceny mieszkań w Polsce?

To są dane na luty. Wiele osób zastanawia się pewnie, jak wojna w Ukrainie wpłynie na ceny mieszkań w Polsce. Ekonomiści przewidują, że ceny mieszkań będą nadal rosnąć, o ile zrealizuje się scenariusz wzmożonego ruchu na rynku mieszkaniowego wynajmu. Prognozy mówią o masowej emigracji Ukraińców na Zachód w liczbie ok. od 1 do 3 a nawet 5 milionów. Nie wiadomo jednak, ilu Ukraińców zostanie w Polsce na stałe. Być może liczba ludności Polski błyskawicznie zwiększy się o kilkaset tysięcy osób. Na razie Ukraińcom oferowane są rozwiązania doraźne symboliczne. Konieczność rozlokowania dużej ilości ludzi może jednak spowodować wkrótce wzrost popytu na wynajem mieszkań i w efekcie wzrost stawek czynszu najm

Dodaj komentarz

Address
304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Work Hours
Monday to Friday: 7AM - 7PM
Weekend: 10AM - 5PM