W ostatnich latach sufit podwieszane zdobyły spore grono odbiorców. Przekonali się do niego zwłaszcza fani stylu modern classic. Jakie są główne zalety tego rozwiązania i dlaczego warto zastosować je w swoim wnętrzu?
Sprytne ukrycie oświetlenia
Sufit podwieszany to dobre rozwiązanie, gdy chce się dobrze zamaskować elektrykę. Led na sufit może być zamontowany podtynkowo, co daje nowoczesne, minimalistyczne i estetyczne wykończenie. Oświetlenie sufitu może być bardzo różnorodne, dzięki wpuszczeniu lamp do konstrukcji kartonowo-gipsowej. Możliwe jest zastosowanie wpuszczanych oczek led, ale też taśm tworzących na suficie nowoczesne linie, przechodzące w różnych kierunkach, a nawet krzyżujące się ze sobą.
Podział na strefy w mieszkaniu
Sufit podwieszany nie musi znajdować się na jednej wysokości. Z powodzeniem można podzielić go na kilka stref, z których każda będzie miała inną grubość. Daje to możliwości na podzielenie przestrzeni na mniejsze obszary zróżnicowane pod względem funkcjonalnym. Warto się pokusić o takie rozwiązanie w przypadku kuchni otwartych na salon – wówczas sufit stanowi symboliczne wydzielenie przestrzeni. Dzięki takiemu sufitowi światło może być mniej lub bardziej wyeksponowane. Często obniżenie sufitu ma również znaczenie praktyczne. Na przykład w bardzo wysokich pomieszczeniach taki zabieg pozwala niżej zamontować szafki kuchenne, a także stworzyć wrażenie przytulności. Dodatkowo redukuje to hałas i pogłos. Ze względu na zmniejszenie kubatury pomieszczenia również można zoptymalizować w ten sposób rachunki za ogrzewanie.
Nietuzinkowe rozwiązania
Na suficie podwieszanym można zastosować bardzo różne akcesoria oświetleniowe, ale nie tylko. Inną opcją jest pokrycie sufitu wybranym wzorem tapety, którą można oryginalnie podświetlić. Daje to niesamowity efekt i przełamuje mit, że sufit musi być zawsze biały i monotonny.
Estetyczne rozwiązanie dla montażu zasłon i firan
Sufit podwieszany to również idealne rozwiązanie do ukrycia szyn czy karniszy. Dzięki pozostawieniu wąskiej przestrzeni na elementy montażowe, są one niewidoczne dla oczu, a zasłona pięknie prezentuje się na oknie.