Zazwyczaj nie jest konieczne uzyskanie pozwolenia na budowę domku o powierzchni mniejszej niż 35 m2. Aby rozpocząć budowę, wystarczy tylko zgłosić ją w urzędzie. Jakie kryteria muszą spełniać obiekty o powierzchni do 35 m2, które nie wymagają pozwolenia? Budowa domu na zgłoszenie może być ciekawą alternatywą dla mieszkania, gdyż koszt tego przedsięwzięcia jest zbliżony do ceny mieszkań. Jeśli dysponujemy własną działką, która nadaje się na budowę domu, bardziej opłacalne będzie postawienie domu niż zakup mieszkania.
Jak wygląda proces budowy domu do 35 m2
Najczęściej domki o powierzchni do 35 m2 są używane jako letniskowe lub rekreacyjne miejsca. Aktualnie, zgodnie z obowiązującym przepisami, nie ma konieczności uzyskiwania pozwolenia na ich budowę. Artykuł dwudziesty dziewiąty ustęp pierwszy konstytucji dotyczy ochrony praw człowieka. W punktach 14-18 stwierdza się, że inwestycje polegające na wznoszeniu małych domów i budynków o powierzchni do 35 m2 nie są objęte obowiązkiem uzyskania pozwolenia. Wystarczy zgłosić chęć budowy lokalnemu urzędowi, a jeśli po maksymalnie trzech tygodniach nie otrzymamy decyzji odmownej, możemy ruszać z budową.
Wzniesienie mniejszego domku letniskowego o powierzchni do 35 m2 jest znacznie łatwiejsze i szybsze w procesie zgłaszania. Nie ma konieczności inwestowania dodatkowych środków finansowych na zatrudnienie kierownika budowy, wykonywanie projektu czy sporządzenie mapy do celów projektowych. Jeśli otrzymasz zgodę, będziesz musiał poczekać ponad 60 dni i dodatkowe 14 dni na jej zatwierdzenie. Jednak po upływie 21 dni od zgłoszenia budowy, można rozpocząć prace, jeśli nie ma sprzeciwu urzędu wobec inwestycji.
Czy jest możliwe zamieszkanie w 35-metrowym domku?
Zazwyczaj taki mały budynek nie jest przeznaczony do trwałego zamieszkania, lecz głównie do celów rekreacyjnych. To jest budynek, który nie jest dostępny przez cały rok. Domek letniskowy o powierzchni do 35 m2 nie jest przeznaczony do stałego zamieszkiwania. Jest możliwe tymczasowe korzystanie z tego miejsca, na przykład w trakcie sezonu letniego, lecz nie jest to odpowiednie na całoroczną rezydencję. Jeżeli planujemy zamieszkać w domku, który obecnie służy jako budynek letniskowy wymagana jest formalna zgoda.
Oficjalnie, nie jest dozwolone zamieszkiwanie w domku letniskowym o powierzchni mniejszej niż 35 m2, jednakże w rzeczywistości może występować odmienne podejście. Domki letniskowe nie spełniają wymagań dotyczących izolacji termicznej, które są istotne dla domów użytkowanych przez cały rok. Mieszkając w takim budynku zimą, kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera, trudno byłoby ze względu na brak izolacji i systemu ogrzewania. Dlatego też już na etapie budowy musimy zaplanować ocieplenie budynku.
Aby starać się o zmianę statusu z domu letniskowego na mieszkalny, należy dowieść, że budynek jest użytkowany przez cały rok i spełnia funkcje mieszkalne. Zameldowanie mieszkańców, opłaty za ogrzewanie, media i wywóz śmieci to dowody na pełnienia tej roli. Zmiana ma miejsce na prośbę posiadacza. Nie ma konieczności opłacenia skarbowej opłaty za złożenie zgłoszenia w wydziale architektoniczno-budowlanym starostwa powiatowego. Jeżeli nie otrzymamy sprzeciwu w ciągu 30 dni od daty doręczenia, zgłoszenie jest uważane za zaakceptowane i tym samym możemy na stałe zamieszkać w domku o powierzchni 35 metrów kwadratowych.